Jedna z najlepszych inwestycji 2015 roku

FinBlog_1
Kilka dni temu miałem wyjątkowe szczęście uczestniczyć w pierwszym w Polsce spotkaniu blogerów finansowych FinBlog 2015. Gdy dowiedziałem się, że w jednym miejscu będzie można zobaczyć na żywo Macieja Samcika, Michała Szafrańskiego i Marcina Iwucia, decyzja zapadła natychmiast. Musiałem tam być. Nie patrzyłem nawet na agendę, wiedziałem, że będzie warto. Bilet w symbolicznej kwocie 14,99 zł zdobyłem w pierwszej, nieco awaryjnej puli.

Kiedyś w książce Richarda Bransona przeczytałem, że sprzedając coś klientowi musisz mu obiecać coś wyjątkowego, następnie dotrzymać słowa a na koniec dorzucić coś ekstra, coś co go pozytywnie zaskoczy. Widać, że organizatorzy mają takie podejście we krwi.

Każdy z prelegentów dał mi coś co zapadło mi w pamięć. Michał Pałka podzielił się tajnikami promocji finansowych. Raczej nie planuję biegać za każdą z nich, ale w przyszłości jak będę poszukiwał nowego produktu lub banku pewnie zajrzę na LiveSmarter.pl. Maciej Samcik (Subiektywnie o finansach) podzielił się kilkoma cennymi radami jak sprawić aby Samcik nie był nam do niczego potrzebny . Szczególnie cenię sobie anegdotę Zbyszka Papińskiego z App Funds, który zaliczył jedno z czołowych miejsc w konkursie inwestorskim dzięki temu, że wykonał jedną przemyślaną operację kupna po czym… zapomniał o konkursie niwelując strach i ryzyko błędnych decyzji do zera. Pomysł prowadzenia dzienniczka inwestora z zapiskami emocji, wiedzy i wszystkiego innego co wiąże się z każdą transakcją, to również dla mnie wielkie odkrycie.

Marcin Iwuć (Finanse Bardzo Osobiste) zaskoczył najbardziej. Słyszałem wiele komentarzy (w tym mój własny) w stylu „Myślałem, że on jest raczej trochę sztywny, a zrobił taki show!”. W niespełna godzinę streścił całą drogę i sens dążenia do wolności finansowej. Największe wrażenie zrobił na mnie fragment o człowieku-przekaźniku. Dzielnie zarabia pieniądze po to, aby natychmiast wszystkie co do grosza przekazać innym ludziom płacąc rachunki, raty, kupując gadżety itp. Następnie przyspiesza w tym swoim kołowrotku, co raz szybciej i szybciej, aby nie dotarło do niego jakie to jest głupie. Z wystąpienia zanotowałem jeszcze takie fajne zdanie przydatne zarówno w korporacji jak i własnym biznesie na przekór naszym rodzicom, którzy nie pozwalali się chwalić: „Sukces niezaraportowany nie istnieje”.

Na deser mieliśmy Michała Szafrańskiego (Jak oszczędzać pieniądze?). Trzeba przyznać, że po wystąpieniu Marcina nie miał lekko . Michał, w swoim stylu, podzielił się konkretami z własnego życia. Z radością opowiedział o swojej planowanej „ZUSowej” emeryturze w wysokości niecałych 530zł i dlaczego ona tak go cieszy. Pokazał też w jaki sposób prosto zaplanować swoją przyszłość. Po wystąpieniu Michała hasło „optymalizacja podatkowa” również nabrało dla mnie nowego znaczenia.

Opisując całe wydarzenie nie można też nie wspomnieć o świetnym prowadzeniu całej imprezy przez Pawła Cymcyka (prezes Związku Maklerów i Doradców oraz autor bloga DNA Rynków). Pytanie do Michała Szafrańskiego czy zamierza w swojej książce nawiązać do finansów książąt Czartoryskich rozłożyło mnie na łopatki .

O ciekawych spotkaniach w kuluarach, rozmowach z prelegentami, panelu dyskusyjnym i innych smaczkach można by jeszcze długo pisać. Pytanie tylko, czy da się opisać klimat tego całego dnia? Nie wiem. Na pewno za rok będzie znacznie trudniej dostać bilety .

FinBlog_2

0 Odnośniki

Dodaj nowy komentarz