Kieszonkowa młodzież

kieszonkowa-1
Kiedy miałem sześć czy siedem lat przeprowadziłem pierwszą rozmowę biznesową i wykonałem pierwszą pracę. Poszedłem do sadu po drugiej stronie ulicy i zaproponowałem swoje usługi. Dostałem niezwykle ważną pracę polegającą na układaniu pustych skrzynek. Wypłatę dostałem w jabłkach – mogłem wziąć ich tyle, ile dałem radę unieść. Przyniosłem zarobek do domu. Zadbałem o zdrowe odżywianie dla mojej rodziny. Duma mnie rozpierała.

Gdy byłem parę lat starszy spędziłem wiele dni zbierając sezonowe owoce. Zanosiłem makulaturę i butelki do skupu. Pamiętam jak pani w skupie z jubilerską precyzją oglądała każdą szyjkę butelki czy nie jest wyszczerbiona a butelka pozbawiona metalowej obrączki. Pamiętam też oczywiście kolejkę w której trzeba było przed skupem czekać i godziny otwarcia (12:00 – 15:00).

kieszonkowa-2
W niekapitalistycznym świecie nauczyłem się szukać różnych okazji aby zdobywać kapitał. Ten świat bardzo dobrze uczył też oszczędzania. Jak się na coś nie zaoszczędziło to się tego nie miało. Rodzice nie kupili, bo na przyjemności trzeba samemu zarobić. O sprzedaży na raty, kartach kredytowych i tym podobnych wynalazkach na szczęście nikt nawet nie słyszał.

A jak jest dzisiaj? Dzisiaj spełniamy marzenia szybko, od ręki. Reklamy przekonują, że nie warto czekać, nie warto do czegoś dążyć. Lepiej od razu to zdobyć a później… później przecież tylko taka mini tyci ratka zostanie do zapłaty…

kieszonkowa-3

A czego uczą się dziś nasze dzieci na temat pieniędzy? Większość uczy się, że powinni się dobrze uczyć, żeby dostać kiedyś dobrą, pewną pracę. Część uczy się, że pieniądze się należą bo przecież wszyscy koledzy i koleżanki już dostają kieszonkowe. Nieliczni słyszą, że „powinni nauczyć się oszczędzać”. Tylko pytanie brzmi jak? Jak młody człowiek ma nauczyć się oszczędzać kiedy 90% dorosłych Polaków nie ma nawyku stałego oszczędzania a 75% przyznaje, że nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w zakresie oszczędzania?

Z takich rozważań zrodził się pomysł Władcy Portfela – warsztatów i całej platformy informacyjnej rozwijającej umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie zarządzania pieniędzmi i rozwijania przedsiębiorczej postawy. Pomysł powstał ponieważ młodzi ludzie tak samo jak kiedyś są niezwykle twórczy, chcą być niezależni od rodziców, chcą sami coś osiągać tylko dziś trudniej jest znaleźć właściwe do tego narzędzia.

Ideą Władcy Portfela jest budowanie mądrych nawyków zarządzania pieniędzmi i wspieranie przedsiębiorczości młodych ludzi.

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarz