Autor

HW

Cześć,
Nazywam się Hubert Widomski i jestem autorem niniejszego bloga. Finansami osobistymi dzieci zainteresowałem się kilka lat temu, gdy uświadomiłem sobie, że ten temat zupełnie nie istnieje w naszym domowym życiu. Z wielu rozmów, gier i zabaw z moimi dziećmi oraz ich przyjaciółmi powstały autorskie warsztaty edukacji finansowej Władca Porfela. W kolejnym etapie przerodziły się one w bloga.

Czym jest edukacja finansowa?

Ja pod pojęciem edukacji finansowej rozumiem wszystkie działania, których celem jest nauczenie się podejmowania dobrych decyzji związanych z naszymi pieniędzmi. W edukacji finansowej chodzi o to, abyśmy potrafili utrzymać równowagę pomiędzy oszczędzaniem pieniędzy a ich wydawaniem. Abyśmy potrafili odróżnić faktyczną potrzebę od zachcianki. Aby nauczyć się planowania wydatków i skutecznego gromadzenia środków na ich pokrycie. Aby potrafić negocjować i wybierać najlepsze okazje. Jednym zdaniem, abyśmy mieli te wszystkie umiejętności, które w codziennym życiu są niezwykle potrzebne do zachowania wolności i niezależności finansowej.

Dlaczego piszę, czytam i prowadzę warsztaty?

Dzieci są fascynujące. Potrafią i w naturalny sposób chcą nauczyć się wszystkiego. Wystarczy, że my dorośli, będziemy umieli przekazać im wiedzę i swoje doświadczenie w odpowiednim momencie i we właściwy dla nich sposób.
Pieniądze są ważnym elementem naszego życia. W wielu przypadkach to one (a raczej ich brak) decydują o tym, że nie robimy w życiu tego co dla nas jest najważniejsze. Nie spełniamy marzeń, nie rozwijamy naszych talentów i brakuje nam czegoś do szczęścia.
Prowadzę bloga aby pomóc rodzicom w taki sposób rozwijać ich dzieci, aby w przyszłości to one były władcami portfela, a nie odwrotnie. Moją misją jest aby młodzi Polacy wkraczali w dorosłe życie finansowo do tego przygotowani.

Jakie jest moje podejście?

Jestem przekonany, że edukacja finansowa dzieci i młodzieży wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku, właściwej komunikacji na linii dorośli-dzieci oraz zrozumienia potrzeb „młodszego świata”. Wiedza specjalistyczna jest przydatna, ale dopiero na drugim lub trzecim miejscu. Dlatego na moim blogu oprócz wiedzy czysto finansowej znajdziesz też inne informacje z obszaru edukacji i wychowania.

W tym miejscu należy podkreślić, że moje wykształcenie zawodowe nie ma wiele wspólnego z finansami osobistymi ani z edukacją. Wiedzę, którą dzielę się na blogu, zdobywam czytając książki, poznając ciekawych ludzi oraz spędzając jak najwięcej czasu ze swoimi własnymi dziećmi. Staram się uczyć od każdego poznanego człowieka. Z natury największą uwagę przywiązuję do drugiej osoby. Ty też możesz nauczyć się czegoś ode mnie :).

Podpisuję się pod wszystkim co na tym blogu jest publikowane. Nie traktuj jednak tego jako prawdę objawioną. Nie wszystkie rzeczy, o których przeczytasz zadziałają w Twoim życiu tak jak nie wszystko, czego ja się dowiedziałem zadziałało w moim. Eksperymentuj, próbuj i szukaj drogi właściwej dla Ciebie i Twoich dzieci.
Tak jak napisałem wyżej, uczę się od każdego poznanego człowieka, dlatego będę Ci bardzo wdzięczny za dzielenie się Twoimi doświadczeniami. Zapraszam do komentowania i korespondencji.

Jeśli uważasz, że ten blog wnosi coś wartościowego do Twojego życia lub zwyczajnie przyda się komuś znajomemu to wyślij linka i polub mój profil na FB. Dzięki temu będę mógł dotrzeć do większej liczby rodziców zainteresowanych rozwojem finansowym swoich dzieci :).