Podstawy

Stworzyłem tego bloga, by inspirować rodziców do uczenia swoich dzieci mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi, zanim wkroczą w dorosłe życie. Wbrew pozorom nie jest to sprawa oczywista. Wystarczy spojrzeć na nas samych. 50% z nas nie ma żadnych oszczędności1). Dorzućmy do tego reklamy wakacji na raty, wysyp firm pożyczkowych, dostępność kart kredytowych i okazuje się, że łatwo się w tym pogubić.

Z drugiej strony mądre zarządzanie pieniędzmi to nie jest „rocket science”. Wystarczy trochę zdrowego rozsądku i trzymanie się kilku podstawowych reguł. Dla tych, którzy na bloga zaglądają po raz pierwszy lub po prostu nie mają zbyt wiele czasu przygotowałem esencję, absolutne podstawy mądrej edukacji finansowej.

Hubert

5 Ważnych zdań od Twojego dziecka

  1. Pamiętaj, uczę się życia obserwując Ciebie a nie słuchając co mówisz.
  2. Moje pieniądze są moje. Pozwól mi o nich decydować i popełniać błędy. Nie nauczę się nimi zarządzać jeśli nie będę tego robić.
  3. Naucz mnie zarządzać mniejszymi kwotami zanim będę mieć więcej.
  4. Nie płać mi za efekty nauki i porządek w pokoju. Dbanie o samego siebie to nie jest praca.
  5. Pozwól mi mieć marzenia. Naprawdę nie muszę od razu mieć każdej rzeczy, której zapragnę.
Tajemnicze słowo "zarządzanie"

Zarządzanie to sztuka bądź praktyka rozumnego

stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

Wikipedia

Gdy pojawia się chęć posiadania, potrafimy zachować się bardzo nierozumnie i łatwo oddalić się od celów, które są dla nas ważne. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest nadawanie pieniądzom przeznaczenia wtedy kiedy się pojawiają, kiedy jesteśmy daleko od ich wydania.

Moje dzieci testowały już różne podejścia:

  • sztywny podział: 3x30+10 (30% oszczędności, 30% przyjemności, 30% na zawsze i 10% na pomoc innym)
  • intuicyjny podział na 3 części: na określony cel, na przyjemności i na zawsze
  • intuicyjny podział na dwie części: na oszczędności i na przyjemności

Każde z tych rozwiązań miało swoje zalety. W gruncie rzeczy nie ma wielkiego znaczenia jaki podział zostanie przyjęty. Ważne, aby zawierał przynajmniej dwie części (przyjemności i oszczędności) i aby obowiązywał zawsze w chwili powstania przychodu.

Na koniec słowo rozwagi

Starając się rozwijać finansowo swoje dziecko pamiętaj o rzeczy najważniejszej. Każde dziecko jest inne. Inaczej podchodzi też do pieniędzy. Jedne chętnie korzystają ze swojego majątku, a inne raczej wolą gromadzić. Żadna z tych postaw nie jest zła, jednak młodzi ludzie potrzebują naszego wsparcia, aby takie podejście nie przerodziło się w skrajność.

Szukaj rozwiązań, które będą dobre dla Ciebie i Twojego dziecka. Nie wszystko co przeczytasz na moim blogu będzie Wam odpowiadało. Podobnie nie wszystko co ja przeczytałem odpowiadało moim dzieciom.  Czytaj, rozmawiaj, eksperymentuj i obserwuj. Odpowiedzialne finansowo dzieci to jedna z najlepszych inwestycji jakie możesz zrealizować.

 

Powodzenia i zapraszam na mojego bloga :)
Hubert Widomski
podpis_small_t

 

1) raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, PBS, październik 2014, http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2014.pdf